Heli Teooria

Как звук проходит через стены? | Webaudio Online | Дзен

  • Helid on meie ümbritseva maailma tajumise põhielement. Neid edastatakse lainetena läbi leviku keskkonna, olgu selleks siis õhk, vesi või tahke aine. Heliformaadid on mitmekesised: analoog- ja digitaalsed. Analoogformaadid, nagu vinüülplaadid või helikassetid, säilitavad heliandmed pidevas analoogvoos. Digitaalsetes formaatides, nagu MP3 või WAV, kodeeritakse heli numbrite kujul, mis võimaldab seda tõhusalt salvestada ja edastada. Helide omadused hõlmavad sagedust, amplituudi, kestust ja tooni. Sagedus määrab heli kõrguse, amplituud selle valjuse. Kestus peegeldab helisignaali kestust. Toon on heli spektraalne koostis, mis määrab selle iseloomu ja “värvi”. Salvestamise ja esitamise kvaliteedist sõltub heli kohalolu ja realismi tunne. Tänu tehnoloogilistele saavutustele saame tänapäeval nautida kvaliteetset heli erinevates stsenaariumides: kino- ja kuulamistubades. Oluline on meeles pidada, et heli on mitte ainult teabeallikas, vaid ka tunnete ja emotsioonide väljendamise vahend.

Tööperatsioonid stuudios

Üks, kõik, mis eesmärgil heli salvestatakse, tööoperatsioonid on jaotatavad järgemeslt:

Preproduktsioon: See etapp hõlmab kõike, mis toimub enne tegelikku salvestamist. See hõlmab heli kontseptsiooni väljatöötamist, eelarvestamist, helistuudio või -ruumi ettevalmistamist, lugude valikut ja muud planeerimist.

Salvestamine: See on protsess, kus heli tegelikult fikseeritakse. See hõlmab instrumentide ja/või vokaalide salvestamist ning võib hõlmata ka muude helide, nagu taustvokaalid või efektid, salvestamist.

Postproduktsioon: Pärast salvestamist algab postproduktsioon, mis hõlmab heli redigeerimist, efektide lisamist, vigade parandamist ning kõike muud, mis on vajalik heli kvaliteedi ja taseme parandamiseks.

Miksimine: See etapp hõlmab kõigi salvestatud helide tasakaalustamist ja kooskõlastamist, et luua ühtne ja tasakaalustatud helipilt. See hõlmab instrumentide, vokaalide ja efektide kohandamist, panemist (panning), helitugevuse reguleerimist jne.

Masterdamine: Masterdamine on viimane samm enne lõpliku helifaili loomist. See hõlmab kõigi lugude või helitöötluse osade ühendamist ühtseks tervikuks, helitaseme ja dünaamika kohandamist, lõpliku helikvaliteedi tagamist ning lõpliku helifaili ettevalmistamist levitamiseks, olgu selleks siis CD, digitaalne allalaadimine või muu formaat.

https://app.animaker.com/animo/J96KNHiUoLdbZdGx/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga